Teklif İste

3D Yazıcı Nedir ?

 

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı,bilgisayar ortamında oluşturulmuş 3 boyutlu  CAD datasını elimizle tutabileceğimiz 3 boyutlu şekle dönüştürebilen bir makinadır. 3D yazıcı teknolojisi sayesinde geleneksel  imalat yöntemleri ile gerçekleştirilmesi imkansız olan geometrilere sahip 3D prototipler üretebilirsiniz.

3D Yazıcı ile 3 boyutlu bir obje üretmek için yapmanız gereken tek şey 3 boyutlu bir tasarım programı kullanarak 3 boyutlu prototipini istediğiniz objeyi çizip bunu 3d yazıcının anlayabileceği hale getirmeniz. Daha sonra 3D yazıcı sizin objenizi okuyor ve böylece katman katman objenizi üretiyor

Peki 3D Yazıcı Nasıl 3 Boyutlu Objeler Üretebiliyor?

3D Yazıcı da üretilmek istenen 3 boyutlu objenin3 boyutlu  çizim ve tasarım programları kullanılarak bir STL dosyası oluşturulur. Bu STL dosyası bizim 3 boyutlu objemizin çizilmiş olduğu bir CAD datasıdır. Bu CAD datasını 3D tarayıcılar ile de objenizi tanıtarak oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu STL dosyası 3D yazıcıya yüklenir ve bundan sonrası 3D baskısının üretilmesi işlemidir.

3D Yazıcı3d prototipini oluştururken katmanların üst üste serilmesi mantığını kullanır. 3D yazıcılar geleneksel yazıcılardan ayıran en önemli fark da bu işlemler sırasında ortaya çıkar : Kat kat üretim.

Geleneksel yazıcılar  iki boyutta hareket ederken 3D yazıcı üçüncü boyutu da işin içine katarak x,y,z koordinatlarında hareket eder. Z koordinatı bizim katman oluşturmamızı sağlar. Böylece prototip 3 boyutlu bir hal almış olur.

3 Boyutlu Yazıcılar Üretim Sırasında Hangi Malzemeleri Kullanır ?

3 boyutlu yazıcılar,3 boyutlu prototipleri oluştururken  çeşitli malzemeler kullanır. Bu malzemeler filament olarak adlandırılır. Prototiplerin çeşidine bağlı olarak  farklı filamentler kullanılabilir. Metal tozu,seramik tozu,altın, plastik gibi filament çeşitleri vardır.

3 Boyutlu Yazıcılar ile Neler Üretilebilir?

3D Yazıcılar sanayiden medikale ,kuyumculuktan havacılık sektörüne kadar her yerde kullanılabilen bir teknolojidir.

Her çeşit 3 boyutlu prototip hazırlamada, kendiniz özel objeler yapmak istediğinizde, mimari projelerinizi modellemek istediğinizde veya da kendi tasarımlarınızı elle tutulur hale getirmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcıların sanayiye en büyük avantajı üretime geçmeden kalıp teidi, montaj testleri, mockup testleri, estetik görünümü, kalıp maçaları, hassas döküm mum modelleri, gibi birçok süreci hızlandırır.

 

 

 

Paylaş:

Haberler

3D yazıcılar yaygınlaşıyor

Üç boyutlu uretimi mumkun kilan 3D yazıcılar, seker. cikolata, ev,…

3ddt Yenilendi!

Yorum ve Onerilerinizi posta@3ddt,com.tr adresine bekliyoruz. Tesekkurler