Teklif İste

3D Yazıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İlk 3D Yazıcı 1984 yılında üretilmiştir. Ancak 3D Yazıcıların son kullanıcılarla buluşup evlerimize kadar girmesi günümüzü bulmuştur.3 boyutlu yazıcılar sektör olarak bünyesinde bir çok teknoloji barındırmaktadır.Bunlar başlıca Direct Metal Laser Sintering(DMLS), Selective Laser Sintering(SLS), Steriolitgrafy(SLA), Fused Deposition Melting(FDM), Laminated Objet Manufacturing(LOM), Dijital Light projection(DLP), Multi Jet Modeling(MJM) olarak sıralanabilir. Günümüzde çoğu firma 3 boyutlu yazıcı üretip satmaktadır. Bu da kullanıcıların kafasını karıştırmaktadır. Bu karışıklığı ortadan kaldırabilmek adına sizlere rehber olacağını düşündüğümüz bu yazıyı hazırladık.

3D Baskı Hızı

Baskı hızınız istediğiniz kaliteye göre değişmektedir yani 3d baskı kalitenizi baskı hızınız belirler. Çok hızlı bir 3 boyutlu baskı işlemi istediğiniz kaliteyi alamamanıza neden olurken yavaş bir 3 boyutlu baskı hızı zamanınızı çalacaktır. Bu nedenle alacağınız 3 boyutlu yazıcının baskı hızının ortalama bir değer (50mm/s gibi bir hız) taşıması önemlidir.

Kullanılan Hammadde

3D Yazıcılarda kullanılan hammaddeler filament olarak adlandırılmaktadır. Bir 3D Yazıcı almak istiyorsanız hangi malzemeleri kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Ve bu filament çeşitlerini kullanabileceğiniz bir 3D Yazıcı seçmelisiniz.  3D Yazıcı ile oluşturacağınız bir 3D prototipin kalitesinin belirlenmesinde kullanılan filamentin de katkısı vardır. Bu nedenle filament seçerken de ayrıt edici olmak gereklidir.

Baskı Kalitesi

Baskı Kalitesine etki eden en önemli faktör mikron kalınlığıdır. Mikron kalınlığı demek 3 boyutlu yazıcının modeli üretirken ürettiği katmanın kalınlığıdır. Piyasada çeşitli mikron kalınlıklarını kullanan 3 boyutlu yazıcılar vardır. Düşük bir mikron kalınlığı model üretim sürecini yavaşlatabileceği gibi yüksek mikron kalınlığında modelinizi bozabilir. Bu nedenle 3 boyutlu yazıcınızı kullanmak istediğimiz üretim alanına göre mikron kalınlığına karar vermelisiniz.

Baskı Platformu

Baskı platformu 3D Yazıcının model üretimi kısmının gerçekleştiği yerdir. Üretim yapmayı düşündüğünüz model biçimine boyutuna göre  baskı platformunun da boyutu değişecektir. Eğer büyük modeller üretmeyi düşünüyorsanız  baskı platformu büyük 3D Yazıcılar seçmelisiniz. Eğer ufak parçalar üretmek istiyorsanız buna uygun olan küçük 3D Yazıcılar seçmelisiniz.

Özetle

3d baskı veya 3b baskı cihazlarına baktığımızda parça dayanımı birinci önemli etken olması ile beraber parçanın nerede hangi şartlarda kullanılacağını iyi değerlendirmek gerekir. Diğer etkenler yüzey kalitesi, şeffaflık, minimum detay, renk unsuru, ısısal dayanım, esneklik, üretim zamanı, üretim maliyetleri, bakım ihtiyaç sıklığı, kalibrasyon sorunu, parça üretim kalitesindeki devamlılık, malzeme seçenekleri gibi bir çok etken  vardır. Bu etkenlerin tek tek incelenip doğru yazıcıya karar verilmelidir.

Kendi üretimimiz olan 3d yazıcımızı incelemek,satın almak için burayı ziyaret edebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:

Haberler

3D yazıcılar yaygınlaşıyor

Üç boyutlu uretimi mumkun kilan 3D yazıcılar, seker. cikolata, ev,…

3ddt Yenilendi!

Yorum ve Onerilerinizi posta@3ddt,com.tr adresine bekliyoruz. Tesekkurler