fbpx

UYGULAMALAR

Medikal Cihazlara yönelik eklemeli üretim

EOS’un endüstriyel 3B  baskı modelleme tasarımı teknolojisi, özel cerrahi alet ve tıbbi cihazları hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde üretme imkânı verir.

Her insan benzersizdir. Bu nedenle dişçilik, ortopedi ve implantoloji alanlarında optimum hasta bakımı için mükemmel uyumlu tıbbi ürünler gerekir. Malzemeleri ve üretim standartlarının çok katı kalite gerekliliklerini karşılaması gereken tek seferlik bileşenlere ve küçük üretim koşumlarında üretilen bileşenlere yüksek talep vardır. Bu durum, 3b  Baskı Modelleme Tasarımı özel cerrahi aletler ve tıbbi cihazlar için de geçerlidir. Ayrıca, bu ürünlerin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde kullanıma sunulması gerekir.

3B  Baskı modelleme tasarımı hem bu kesin gereklilikleri karşılar hem de iyileşmiş, hastaya özel tıbbi bakıma giden yolu açar. Eklemeli Üretim, üreticilerin daha hızlı, daha esnek ve daha uygun maliyetli geliştirme ve üretim yöntemleri oluşturmasına imkan verir. Geleneksel üretim yöntemlerinin aksine, EOS Eklemeli Üretim maksimum tasarım esnekliği sağlayarak yenilikçi işlevlerin uygulanmasını mümkün kılar. Böylece test serileri, prototipler, hastaya özel tek seferlik parçalar ve küçük üretim koşumları karlı bir şekilde üretilebilir. Bir örnek vermek gerekirse, tek bir işlemde birkaç yüz tane kişiye özel diş kronu üretilebilir.

EOS, Eklemeli Üretim için gereken malzeme ve sistemlerden çok daha fazlasını sağlar: Tıp teknolojisi alanındaki kapsamlı piyasa bilgisi ve bu alandaki özel geliştirme süreçlerini hassas bir şekilde anlaması, EOS’un ortaklardan oluşan güçlü bir ağ ile yakın işbirliği yapmasına imkân verir. EOS, Hızlı Prototiplemeden seri üretime kadar uzanan bir yelpazede geliştirme ve üretim sürecinin tamamında müşterilerine kapsamlı ve yetkin tavsiyeler ve devamlı destek sağlar.

EOS sistemleriyle tıbbi cihazlar üretilebilir. Fakat EOS, bu cihazların tüm gereklilikleri karşılayacağına dair herhangi bir garanti vermez.

Beyaz Bülten: Bodycad Tek Bölmeli Diz Sistemi (BUKS)

3B  Baskı modelleme tasarımı İle Doğruluk ve Hassasiyetin İyileştirilmesi

Tek bölmeli diz protezinin (TBDP) takılması söz konusu olduğunda, doğruluk ve hassasiyet unsurları, protezin sağlamlığı ve dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi açısından kritik önem taşır. Merkezi Quebec’te olan ve kişiye özel ortopedik implantlar ve aletler geliştirip üreten bir şirket olan Bodycat, optimum sonuçları sağlamak için devrim yaratan Tek Bölmeli Diz Sistemlerini (BUKS) geliştirirken eklemeli üretime başvurmuştur. Bu beyaz bültende, BUKS prosedürünün arka planının yanı sıra teste tabi tutularak kendisiyle çağdaş diğer yöntemlere karşı ölçümleri yapılan bu yeni diz artroplastisi yöntemine ilişkin kritik veriler ve sonuçlar yer almaktadır.

İndir

EOS Eklemeli Üretim teknolojisi – Tıbbi en iyi uygulama örnekleri
Tıp: Alphaform – Eklemeli Üretim ile kalça implantı üretimi

Mükemmel İmplantın Takıldığı 15 Yaşındaki Kanser Hastasının Geleceğe Dair Umutları Yeşeriyor

Kanser tanısı, bunu yaşayan herkes için şok etkisi yapar. Agresif bir kemik kanseri türünün Hırvatistanlı bir erkek

3B Tasarımı

çocuğunun kalçasını tahrip ettiği vakada da durum böyledir. Doktorların çocuğu sadece tam kalça kemiği rekonstrüksiyonuyla tedavi edebilirdi. Tıp sektöründe engin deneyime sahip bir şirket olan Alphaform’daki 3B  baskı modelleme tasarımı  uzmanları, implantı başarılı bir şekilde üretmek için yine EOS’un teknolojisine güvenmiştir.

Zorluk

Ciddi bir hastalık olan primer (yani metastazla oluşmayan) kemik tümöründe, kanser doğrudan kemik üzerinde bulunur. Malinitelerin genel olarak tahrip edici bir şekilde artması, asıl dokunun alınması gerektiği anlamına gelir. 15 yaşındaki Hırvatistanlı bir hastanın durumu da böyleydi. Kanser hücrelerinin çocuğun vücuduna yayılmasını önlemek için gereken ön koşul, tam kalça artroplastisiydi. Bu tür bir müdahale, eklemin ve dolayısıyla hastanın hareket kabiliyetini sınırlar. Özellikle gençlerde, her açıdan olumsuz sonucu sınırlayan, hatta engelleyen sonuçların bulunması önemlidir.

Hassas bir implant kullanıldığında, hastanın motor becerileri gelecekte büyük ölçüde etkilenmez. Kalça alanında, protez kemiğin hassas bir şekle sahip olması çok önemlidir. Femur boyun, bacağın asıl eklem işlevini gördüğü için yürüme ve koşmanın temel unsurlarındandır. İşlevini düzgün olarak yerine getirmesi için, vücut ile arasındaki bağlantının kusursuz olması gerekir. Asıl önemli olan şey, kalça kemiğinin ekleme uyması değildir. Önemli olan, tam yapay kalçanın hassas bir şekilde gerçek kalçaya mümkün olduğunca benzer şekilde üretilerek tüm pozisyon ve açıların yeniden birbiriyle uyumlu olmasıdır.

Böyle bir implantın üretilmesi tabi ki basit bir iş değildir. Fakat çocuğun vücudundaki kanser güçlü bir düşmandır. Bu hastalık tahrip gücünün yanı sıra yayılma hızı nedeniyle de doktorları kaygılandırır; zaman son derece önemlidir. Ayrıca, yeni implantın doktorların ağırlık spesifikasyonlarını karşılaması gerekmiştir. Hafif, hassas, hızlı – bunlar, Hırvat cerrahi ekibinin, ilgili metal kemik parçası talepleriyle birlikte Alphaform’a bildirdikleri üç gerekliliktir.

Çözüm

Alman Eklemeli Üretim uzmanı, implant üretimiyle ün yapmıştır. Toz malzemenin yapay kemik parçaları üretmek için katmanlar halinde lazerle sertleştirildiği bir süreci kullanır. Mevcut bilgiler üzerinde çalıştığında, bu çocuğa yardım edilebileceğini hemen saptamıştır. Alphaform AG Eklemeli Üretim Direktörü Christoph Erhardt şu açıklamada bulunmuştur: “Tasarım süreci gerçekten zordu. Boşluklar dahil olmak üzere tüm 3B  baskı modelleme tasarımı, verilerini Instrumentaria’dan aldık. Bu verilere dayanarak hassas implant üretimine başlamayı başardık.”

EOS’un yenilikçi üretim süreçlerinin sağladığı avantajlar, tam etkisini bu noktada gösterir. Yapay kalça ağırlığını minimumda tutmak için, Instrumentaria çok sayıda boşluk oluşturmuştur. Başka türlü üretilirse içi dolu olacak parçalardaki bu oluklar, sadece Eklemeli Üretimle elde edilebilir. Hassas döküm veya geleneksel frezeleme ile bu kadar karmaşık bir yapı elde edilemez. Boş alanları entegre etme zorluğuna karşılık, implantın yüksek derecede fiziksel strese dayanması da gerekmesi sebebiyle kararlılık ve ağırlık azaltma açısından doğru bileşimin bulunması gerekmiştir.

Söz konusu bileşen, EOSINT M 280 ile kararlı fakat hafif bir titanyum alaşımı kullanılarak bir hafta içerisinde üretilmiştir. İlk bilgisayar eskizlerinden bitmiş implanta kadar olan süreç sadece altı hafta sürmüştür. Yapay kemiğin gelişmiş kaplaması bu süreye dahildir. Erhardt şöyle söylemiştir: “İnsan vücudunun içerisinde yerleştirilebilecek bir şey yapıyorduk. En küçük kirlilik, kalıntı veya pürüz, katastrofik sonuçlara yol açabilirdi.” 3D hizmet sağlayıcısının büyük deneyimi de bu noktada olumlu bir etki yapmıştır. Temizlenen implant, en yüksek tıbbi gereklilikleri karşılamış ve etkileyici olacak kadar kısa bir sürede Hırvatistan’a ulaşmıştır.

Sonuçlar

Sonrasında Mayıs 2014’te yapılan ameliyat, herkesi memnun edecek şekilde çok başarılı olmuştur. İlk önce, doktor ekibi kanserden etkilenen tüm parçaları tamamen çıkarmış ve entegre eklemle tamamlanan yeni yapay kalça takılmıştır. Ayrıca, her iki eklem parçasının da birbirine kusursuz olarak oturması için genç hastanın uyluğunun bir parçası değiştirilmiştir. Tüm tıbbi gereklilikleri karşılayan bu hassas, hafif implant ile hastanın başarılı bir şekilde iyileşmesinin temeli atılmıştır.

Planlama ve üretim süresinin kısa olmasına ek olarak, Alphaform tarafından geliştirildikten sonra değerini pek çok olayda kanıtlayan kaplama süreci de, genel olarak başarının bir diğer unsurudur. Diğer faktörler arasında çok adımlı temizleme süreci, parçanın tıbbi uygulamalar için kullanılmasını kolaylaştırır. Uzun vadede, vücut ve implantın birbiriyle uyuşmasını da garanti eder. Ayrıca genç hastanın büyüme hızına bağlı olarak, nispeten basit bir prosedürle bu kalçanın, daha büyük bir kalçayla değiştirilmesi de mümkün olacaktır.

Instrumentaria’da Özel İmplantlar Bölümü Ar-Ge Tasarım Yöneticisi olan Atif Cakor, bu ortak projede başrol oynamıştır. Eklemeli

Üretimin tıp sektöründeki öneminin altını çizmektedir: “Prof. Dr. Robert Kolundžić ve Dr. Srećko Sabalić ile birlikte ameliyatı gerçekleştiren ekip harika bir iş çıkarmıştır. Doktorların bilgisiyle birlikte implantın yüksek kalitesi, prosedürün kalıcı olarak başarılı olmasını garanti altına almıştır. Daha da iyisi, bu avantajların fahiş bir maliyetle gelmemesidir. İşaretler, bu teknolojinin gelecekte çok daha fazla hastaya yardım etmeye devam edeceği yönündedir.”

“Sadece 15 yaşındaki bir çocuğun hayatını kurtarmaya katkı yapmakla kalmayıp çocuğun hayatını daha güzel bir hale getirdik. Yenilikçi bir çözümün avantajları hakkında daha başka ne söylemeyi umabilirsiniz ki? Hem Eklemeli Üretim hem de kaplamanın çok başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Ameliyat iyi gittiği için hepimiz çok mutluyuz. Bu durum, EOS teknolojisinin insanlara ne şekilde yardımcı olabileceğini gösteren önemli bir örnektir.”

Alphaform AG Eklemeli Üretim Direktörü Christoph Erhardt

3B Medikal Ürünleri

“Son yıllarda, özel implantlar alanında çok fazla bilgi ve deneyim kazanmayı başardık. Her yeni hasta, bu uzmanlıktan yararlanmaktadır. Eklemeli Üretim, teknik temeli sağlamaktadır. EOS gibi teknoloji öncülerinin bu alanda metal bazlı süreçleri oluşturabilmesi önemli olmuştur. Yaptıkları yeniliğin sonucunda, insanlar sürekli olarak daha iyi implantlar sunabiliyoruz.”

Instrumentaria Co., J.S.C. Özel İmplantlar Bölümü Ar-Ge Tasarım Yöneticisi

Tıp: Michigan Üniversitesi – Eklemeli tıbbi implant üretimi için biyouyumlu bir malzemenin özelleştirilmesi

Hayat kurtarmaya yardım eden malzemeler

Trakeobronkomalazi (TBM) olarak adlandırılan kalıtsal bir solunum durumunu tedavi etmek için yeni 3B  baskı modelleme tasarımı solunum yolu splinti takılan üç erkek bebek ve bir kız bebekten oluşan gruba şimdi de ergenlik çağında bir kız çocuğu eklenmiştir. Dünya çapında her 2.000 çocuktan birinin, yaşamı tehdit

3D Baskı Yaşam Ürünü

eden bu durumdan etkilendiği tahmin edilmektedir. Bu beş hastanın tamamı, çöken solunum yollarının normal fonksiyon göstermesine yardımcı olan cerrahi prosedürler sayesinde büyümeye devam etmektedir. Hayat kurtarıcı prosedürler, FDA Acil Durum İzni kapsamında gerçekleşmektedir. EOS; uzman tavsiyesi ve Eklemeli Üretim teknolojisi sağlamıştır.

Zorluk

Çocuk KBB uzmanı Dr. Glenn Green ve Ann Arbor C.S. Mott Çocuk Hastanesi’ndeki cerrahi ekibi, hastaya özel tasarımlara öncülük etmek üzere Michigan Üniversite’sinde biyomedikal mühendisliği profesörü olan Dr. Scott Hollister ile güçlerini birleştirmiştir. Dr. Hollister şu açıklamayı yapmıştır: “Kişiye özel splint tasarımı, artık son derece otomatik bir şekilde üretilerek yazdırılıyor; sürecin tamamı üç ila beş gün yerine sadece iki gün sürüyor.” Fakat bu başarıya ulaşırken aşılması gereken bazı zorluklar vardı.

Nispeten küçük olan üniversite ekibi, akademik araştırma bütçesiyle ameliyata hazır bu implantları yaratmayı nasıl başarabilirdi? İşin mühendislik tarafı bilgisayar destekli tasarım (CAD) ile hızlandırılmış olup 3B  baskı modelleme tasarımı  uygun maliyetli, hastaya özel üretim yapılmasını sağlamıştır. Eklemeli Üretimi ilk kaz 1990’larda öğrenen Dr. Hollister şöyle demektedir: “Bir pazar nispeten küçük olsa bile, bu durum insanların tedavi olma ihtiyacını azaltmaz. Sonradan anatomik rekonstrüksiyon için kendi gözenekli iskelelerimi tasarlamaya başladığımda, 3D baskının aklımdaki karmaşık geometrileri oluşturmak için yararlı olabileceğini fark ettim.”

Pek çok sebepten ötürü, polikaprolaktonun (PCL) eklemeli trake implantı üretimi için mükemmel malzeme olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeplerden birincisi; rezorpsiyon süresinin uzun olmasıdır; implantın rezorbe edilmeden önce en az iki yıl yerinde kalması gerektiği için, bu özellik solunum yolu uygulamalarında çok önemlidir. İkincisi; PCL çok sünek olduğu için bozulma olsa bile, dokuyu delebilecek herhangi bir partikül oluşturmayacaktır. Üçüncüsü; PCL, EOS sistemi için kolayca işlenip bu sistemde kolayca üretilebilir.

Çözüm

Dr. Hollister ve Michigan Üniversitesi, iskele ve biyomalzeme araştırmalarına destek sağlamak üzere 2016’da FORMIGA P 100’ü satın almıştır. Dr. Hollister şöyle söylemektedir: “Esnek olan ve üretimlerimizi özelleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz lazer gücü, hız, toz yatağı sıcaklığı vb. gibi parametre ayarlarını değiştirmemize imkan veren bir sistem aradığımız için EOS’u seçtik. Ayrıca biyomalzemelerin pahalı olabilmesi ve implant ve iskelelerin tipik olarak çok büyük olmaması nedeniyle, çok fazla malzeme kullanılmayan daha sınırlı bir üretim hacmi istedik. FORMIGA P 100, bu iki gereklilik hesabına da uymuştur.”

Eklemeli Üretim uzmanlığı; ekibe laboratuvarlarında yardım sağlayarak üretim için malzemenin en iyi şekilde nasıl hazırlanacağına dair tavsiyelerde bulunan EOS tarafından sağlanmıştır. Şirket tarafından çeşitli tescilli plastik ve metal malzemeler sunulmasına rağmen, bu durumda PCL kullanımı öncelikliydi. EOS Tıbbi İş Geliştirme Yöneticisi Martin Bullemer şöyle söylemektedir: “Malzemeler açısından çok açık olmaya dikkat ediyoruz. Bu örnekte Michigan Üniversitesi ile yapıldığı gibi, üniversitelerin EOS sistemlerinde yeni malzemeler için kendi parametrelerini geliştirmelerini destekliyoruz.”

3D Baskı Protezi

Üniversite ekibi, onarılacak kusuru incelemek için MR veya BT taramalarından elde edilen hasta verilerini kullandıktan sonra, bilgisayarda anatomi modellerini oluşturur. Daha sonra mühendisler birbiriyle bağlantılı alanlardan oluşan oldukça uyumlu, gözenekli bir yapıya sahip splintleri tasarlayabilir. Bu yapı, zaman içerisinde olgunlaşan solunum yolu ile birlikte yavaşça genişleyecektir. Dr. Hollister şöyle söylemektedir: “EOS, PCL malzemeyi en iyi şekilde işlemek amacıyla makinenin parametre aralığını değiştirebilmemiz için yazılım yamalarına erişmemizi sağladı.”

Sonuçlar

Son olarak, FORMIGA P 100 sistemi kullanılarak splint üretilmiştir. Dr. Hollister şunu ifade etmiştir: “Eklemeli Üretim, bu karmaşık tasarımları gerçekten üretmemizi sağlayacağını bildiğim birkaç yöntemden biridir.” Üretim sonrasında, araştırmacılar splint boyutlarını ölçüp bunları mekanik olarak test eder. Splintle desteklenen trake genişleyip hemen çalışmaya başladığı için, hastalar oksijen desteğinden ayrıldıklarında, normal nefes almayı başarır. Şu anda yaklaşık dört yaşında olan ilk çocuk, aktif bir anaokulu öğrencisidir. Planlanan şekilde, çocuğun kendi dokuları, vücudunda neredeyse tamamen reabsorbe edilmiş olan implantın görevini başarıyla üstlenmiştir.

Dr. Hollister’ın grubu kafa-yüz, omurga, uzun kemik, kulak ve burun iskeleleri ve implantları da geliştirmekte olup bunların tümünü doğum kusurları, hastalıklar veya kazalar sonrasında rekonstrüksiyon ve yeniden büyümeyi destekleyici özelliklere sahip bir malzemeyi kullanarak EOS’un Eklemeli Üretim teknolojisi ile üretmektedir. 3D baskı, sürekli genişleyen endüstriyel uygulamalara hizmet verecek şekilde uyarlanırken, teknolojinin klinik olarak bu tür hastaya özel bireysel çözümlere dönüşmesi, tıp alanında hayatı değiştiren bir öykü oluşturmaktadır.

Dr. Glenn Green, bu implantları soran ebeveyn ve doktorların ofisini devamlı telefonla aradıklarını ve e-posta gönderdiklerini söylemektedir. Dr. Hollister, Eklemeli Üretimin tıp alanındaki geleceğinin çok açık olduğuna inanmaktadır. “Kısa sürede, muhtemelen gelecek beş yıl içerisinde hastane ve tıp merkezlerinin kendi hastaları için özel olarak kendi cihazlarını yazdıracağı ve bunları piyasadan satın almaya ihtiyaç duymayacakları bir zamanın geleceğini görüyorum.”

“Eklemeli Üretimde kullanılan biyomalzeme sayısını artırabilirsek, rekonstrüktif cerrahinin tüm alanlarında olağanüstü sayıda problemle başa çıkarak hastaların lehine çok büyük adımlar atabiliriz.”

Michigan Üniversitesi biyomedikal mühendisliği profesörü ve biyomedikal mühendisliği anabilim dalı baş araştırma görevlisi Dr. Scott Hollister

Kısa profil

Michigan Üniversitesi, dünyanın en seçkin üniversitelerinden biridir. 1817’de in Detroit’te kurulan üniversite, 1841’de Ann Arbor’a taşınmıştır. Biyomedikal mühendisliği anabilim dalı, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden birini desteklemektedir.

EOS Kalitesi: Geniş çaplı deneyim ve en yüksek üretim standartlarının sonucu

EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler ve ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamaları vardır

EOS kalite politikasının amacı; müşteri ihtiyaçları ve gelecekteki pazar taleplerini önceden belirleyerek uygun organizasyon, teknoloji ve ekonomi kaynakları aracılığıyla bunları karşılamaktır. Şirketin uzun vadede başarılı ve rekabetçi olmasını sağlamanın tek yolu budur.

Kalite politikamızın mihenk taşları şu şekildedir:

EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler ve ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamaları vardır

EOS, şirketin tamamında uyguladığımız kalite ilkelerini tanımlamıştır:

Kalite ölçütümüz, müşterilerimizin memnuniyetidir

Tüm ürün ve hizmetlerde üstün bir kalite seviyesine ulaşmaya çalışmaktayız

Güvenli organizasyon ve teknoloji süreçleri, hem güvenilir hem de ekonomik bir şekilde yüksek kalite standartlarımızı korumaya imkan verir

Tüm çalışanlar, mükemmel kalitede iş yapmaya ve hatalardan kaçınmaya çalışır

Tüm çalışanlar; sorumlu ve kalite bilincine sahip davranışlarla şirketimizin hedeflerine ulaşmaya ve kaliteyi iyileştirmeye katkıda bulunur

Eğitim programları ve bilgilendirme etkinlikleri sağlayarak tüm çalışanların kalite farkındalığını geliştiririz

Kalite politikamızın uygulanmasındaki ana faktör, yönetimin ilkelerimiz açısından bir rol model olarak hareket etmesidir. Bu nedenle şirketimiz bünyesindeki yönetici müdürler ve tüm yöneticiler, günlük davranışları açısından tanımlanan kalite politikasına uyum sağlamaya kendilerini adamıştır.

Kalite Yönetimi

EOS kalite yönetimi; hem organizasyon hem de süreçler, sistemler ve ürün açısından var olan en iyi yöntemleri kullanarak geliştirmeye ve sürekli iyileştirmeye odaklanır. Bunun için tüm iş arkadaşları ve departmanlarla ortaklık yapılır. Böylece müşteri taleplerini, şirketimizin hedeflerini ve yasal gereklilikleri verimli bir şekilde karşılamayı başarırız.

EOS, yüksek standartlarını kalite yönetim sisteminin önemli sertifikalarıyla belgeler.

EOS GmbH:

Lazer sinterleme teknolojisi kullanılarak yapılan Eklemeli Üretime yönelik sistemlerin ve çözümlerin geliştirilmesi, üretimi, satışı ve servisi için 1998’den beri ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir

EOS Finland Oy:

EOSINT M sistemlerine yönelik metal malzemelerin ve süreçlerin tasarımı, üretimi ve satışı için ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir. Ayrıca, AB’de diş hekimliği uygulamaları için sınıf II tıbbi ürün olarak tescillenen Cobalt Chrome SP2 ile yapılan tıbbi uygulamalar için ISO 13485’e ve 93/42/EEC sayılı Direktife göre belgelendirilmiştir.

KVS GmbH:

poliamid tozları ve karışımlarının geliştirilmesi, üretimi, test edilmesi ve satışı için ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir

EOS, KY süreçlerini tıp ve havacılık endüstrilerindeki standartlara ve İyi Üretim Uygulamalarına göre günceller. EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler. EOS, Eklemeli Üretim sürecinin tüm bileşenleri için ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamalarına da sahiptir(IQ, OQ, PQ). Bunlar; müşteriye yönelik süreçler ve bitmiş parçaların yanı sıra global pazarlardaki mevzuata ilişkin sertifika ve tescilleri de içerir.

Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) İçin Kalite Güvencesi

Sistem, malzeme ve sürece yönelik kalite güvencesi, en temel müşteri gereksinimidir

Parça kalitesinin tutarlı ve tekrarlanabilir olması, seri üretim uygulamalarında çok önemlidir.

Eklemeli Üretimin üç teknolojik unsuru olan süreç, sistem ve malzeme; eklemeli üretim yoluyla elde edilen bileşenin kalitesini doğrudan etkiler.

Sistemlerin, malzemelerin ve süreçlerin ortaklaşa geliştirilmesi ve karşılıklı olarak ayarlanması sayesinde EOS, mümkün olan en iyi parça özelliklerine yönelik koşulları saptar.

3 Boyutlu Modelleme Tekniği

Bahsedilen üç alanın tümünde kalite kontrol önlemleri içeren bu eşsiz konsept, seri üretimde bütüncül bir kalite güvence yaklaşımıdır

Süreç: kontrol edilmiş ve doğrulanmış parametreler belirli bileşen özelliklerini elde etmek için gereken tüm süreç parametreleri (lazer gücü, katman kalınlığı vb.), 20 yılı aşkın deneyime ve kapsamlı test serilerine dayanır gereken ürün özellikleri, yarı ayrı parametrelerin optimum kombinasyonuyla elde edilebilir malzeme veri sayfalarında, bu esasta elde edilebilecek malzeme özelliklerinin ayrıntılı açıklaması yer alır

Sistem: üretim standartlarının güvenilir bir şekilde karşılanması lazer sinterleme teknolojisi kullanılarak yapılan Eklemeli Üretime yönelik sistemlerin ve çözümlerin geliştirilmesi ve üretimi, satışı ve servisi için 1998’den beri ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir. EOS makine kabul testleri, tüm sistem bileşenlerinin ve tanımlanmış referans parçaların kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesini içerir – Test kriterleri: mekanik özellikler, çekme dayanımı, kopma uzaması, yüzey kalitesi, parça yoğunluğu Testler için DIN ve ISO standartları uygulanır

Malzeme: her bir malzeme partisinde garanti edilen tutarlı kalite Metal malzemelerin geliştirilmesi, nitelendirilmesi ve kalite güvencesi için Turku/Finlandiya’da yer alan EOS Oy şubesi: ISO 9001’e, Tıbbi Ürünler Kanununa ve ISO 13485’e göre belgelendirilmiştir. EOS, çok boyutlu kalite yönetimi ile her bir malzeme partisinin güvenilir olarak tutarlı bir kalitede olmasını garanti eder her partinin doğru kimyasal özellikler açısından incelenmesi tane boyu dağılımının tutarlı olup olmadığının kontrol edilmesi

Referans üretim işi: yoğunluk küpleri ve germe çubukları, standartlaştırılmış koşullar altında sabit kriterlere göre üretilip analiz edilir. her bir teslimatta fabrika test sertifikası yer alır

Beyaz bülten: Uygulamalı kalite

EÜ’de süreç ve malzeme geliştirme ve nitelik standartlarının belirlenmesi

Havacılık endüstrisinde parçaların, malzemelerin ve süreçlerin nitelendirilmesi ve belgelendirilmesi söz konusu olduğunda sıkı gereklilikler vardır. Fakat eklemeli üretime yönelik gereklilikler henüz tamamen standartlaştırılmamıştır. Bu yazı, teknolojide güven tesis etmenin önemli unsurlarından biri olan teknolojik güvenilirliğe odaklanacaktır. Malzeme ve süreç geliştirme işlemlerinin EOS’ta nasıl gerçekleştirildiğini ve eklemeli üretimde kalite güvence standartlarının nasıl belirlendiğini açıklayacağız.

Kapsamlı kalite yönetim portföyü

EOS, EOS Hizmetlerinin kalite yönetimi alanında giderek artan bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Ayrıca EOS kendi standartlarını, kendi kalite yönetim sistemine ilişkin sertifikalar halinde belgelemekte olup çok sayıda süreç ve ürün sertifikasına sahiptir. Ürün yelpazesinde, optimize edilmiş malzeme taşımacılığına yönelik kendi malzeme yönetim sistemi olan IPCM (Entegre Süreç Zinciri Yönetimi) de yer almaktadır.