fbpx

Blog - Üç Boyutlu Yazıcı ve Eğitimde Kullanımı

Üç boyutlu yazıcı ve eğitimde kullanımı, özellikle son dönemlerde çocukların da yeni teknolojilerle tanışması açısından önemlidir. Üç boyutlu yazıcı türleri, aklınıza gelebilecek hemen hemen her sektörde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Üretim sürecini kolaylaştırmaları sayesinde özellikle eğitim gibi sektörler için son derece önemli bir araç hâline gelmişlerdir. Sektörler arası kullanımlarının günden güne yaygınlaşması, daha fazla sektörün yeni bir döneme, yani üç boyutlu üretim devrine geçiş yapmasına olanak tanır. Bu yazımızda üç boyutlu yazıcı nedir, nasıl çalışır ve eğitim sektöründeki yeri nedir gibi sorulara cevaplar bulacağız. Hadi inceleyelim!

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Üç boyutlu yazıcı çeşitleri, çalışma prensiplerine ve kullanıldıkları sektörlere göre farklılık gösteren hızlı bir üretim aracıdır. Basit programlarla yapılan her tasarımı belirli malzeme ve materyallerle en hızlı şekilde somutlaştırmaya yarayan üç boyutlu yazıcılar, kullanıldıkları alanlarda her açıdan çeşitli avantajlar sunmakta ve sektörlerin uzun vadede gelişim göstermesine katkıda bulunmaktadırlar.

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi, hiç bilmeyen bir insan için dışarıdan karmaşık gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Öncelikle bilgisayar destekli programlara dayanan temel sistem içerisinde, üretilmek istenen ürünün tasarımı yapılır. Fakat nasıl bir üretim çeşidinin gerçekleşeceği, yazıcının türüne göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle üç boyutlu yazıcıları ve eğitimde kullanımlarını incelemeden önce üç boyutlu yazıcıların çalışma prensiplerinin bilinmesi gerekir.

Üç Boyutlu Yazıcı Türleri Nelerdir?

Üç boyutlu yazıcılar, çalışma prensibi dayanağında belirli türlere ayrılmaktadırlar. Hangi üç boyutlu yazıcının kullanılması gerektiği ise tamamen üretilecek ürüne, üretim amacına ve bazı diğer kıstaslara göre değişkenlik gösterir. Üç boyutlu yazıcı türleri, en sık kullanılan türler başta olmak üzere aşağıdaki gibidir.

 • LOM: Hızlı prototip için en sık kullanılan sistemdir.
 • EBM: Toz tabanlı bir sistemdir.
 • SLM: Toz tabanlı bir sistemdir.
 • SLS: Lazerli sistemdir.
 • FDM: Terme plastikli sistemdir.
 • SLA: Plastik ham maddeli ve en eski sistemdir.
 • DLP: Özel projektörlü sistemdir.

Eğitimde Üç Boyutlu Yazıcıların Önemi

Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları hakkında bir analiz yaptığımızda aslında genç neslin de yavaş yavaş teknolojiyle üretim konusuna hâkim olmaya başladığını görebiliriz.

Üç boyutlu yazıcıların okullarda yer almaya başlaması, çocukların gelişimine oldukça değerli katkılarda bulunmuştur. Öyle ki üç boyutlu yazıcılar, özellikle hayal gücünü ve yaratıcılığı oldukça desteklerler. Çocukların kendi hayal güçleriyle ortaya çıkan fikirler, eğitim sürecinde üç boyutlu yazıcılar ile somutlaştırılır. Böylelikle onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlanır.

Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları ile “araştır, kurgula, tasarla ve üret” döngüsü gerçekleştirildiğinden üretken bir neslin önü açılır. Eğitim kurumlarındaki özel yeteneklere bağlı her etkinliğin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamaları, sanat ve tasarım alanlarında gelişimlerin yaşanmasına olanak sağlar.

Endüstriyel Alan Gelişimi ile Üç Boyutlu Yazıcı Arasındaki İlişki

Üç boyutlu yazıcıların eğitimde kullanılmaları hususunun yanı sıra endüstriyel alanlarda da üç boyutlu yazıcı kullanımının avantajları çok büyüktür. Geleneksel üretim yöntemlerinin yerini alan üç boyutlu üretim çeşitleriyle birçok dezavantaj ortadan kalkar ve üretim aşaması maksimum bir verimlilikle devam eder.

Öncelikli olarak endüstriyel alanların maliyeti konusunu ele almak, üç boyutlu yazıcıların avantajları konusunda doğru bir yaklaşım olacaktır. Üç boyutlu yazıcılar, çalışma prensipleri nedeniyle geleneksel üretim aşamalarında gerekli olan işçilik ve malzeme maliyetleri gibi durumları ortadan kaldırarak en uygun bütçeyle hızlı bir şekilde üretim yapmaya olanak sağlar. Böylece genel olarak endüstriyel alanların parça üretimi kısımlarındaki maliyet planlaması daha iyi bir şekilde yapılır.

Ulaşılabilirlik konusu, endüstriyel alanlara sağlanan avantajlar bakımından ele alınması gereken ikinci husustur. Genel olarak ticarette her şey planlı bir şekilde ilerlese de üretim aşamasında malzemeye ulaşılabilirlik problemleri zaman zaman ortaya çıkar. Bu sorun meydana geldiğinde üretim büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. Fakat geleneksel üretim sistemlerinden farklı olarak katmanlı üretim, ulaşılabilirlik düzeyi bakımından son derece mükemmeldir. Bu kadar kolay elde edilebiliyor olmaları, yaşanması muhtemel malzeme ulaşılabilirliği sorununun büyük ölçüde önüne geçer.

Endüstriyel alanların bir diğer sorunu ise atık konusudur. Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları da dâhil olmak üzere çevreye verdiği zararlarla önemli ölçüde avantaj sağlarlar. Öyle ki üç boyutlu yazıcılar, geleneksel üretime kıyasla atık oluşturmazlar. Çevre dostu üç boyutlu yazıcıların eğitimde kullanılması hem toplumsal sağlığı hem de öğrencilerin sağlığını korumaları açısından çok önemlidir.

Üç Boyutlu Yazıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her satın alma sürecinde olduğu gibi üç boyutlu yazıcı almadan önce de belirli noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Üç boyutlu yazıcıların çeşitleri değişkenlik gösterdiğinden öncelikle türleri ve çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bilgi edindikten sonra hangi yazıcıyı tercih etmeniz gerektiği hakkında kafanızda bir fikir oluşacaktır.

Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları oldukça yaygın olduğundan eğitim kurumlarında kullanılan yazıcı türlerinin bu alanlara uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra eğitimde kullanılan üç boyutlu yazıcılar, öğrencileri küçük yaşta fikir üretmeye teşvik ederek hayatlarının ileri noktasında daha iyi bir kariyer hayatı yaşayabilmelerine olanak tanıyan benzersiz bir araçtır.

Doğru Yazıcıyı Seçmek İçin 3DDT Desteği

Katmanlı üretimin öncülerinden olan firmamızda, kullanım alanlarınız için en uygun üç boyutlu yazıcıyı satın almanız için sizlere danışmanlık hizmeti sunmanın yanı sıra malzeme satışı ve diğer tüm hizmetleri de gerçekleştirmekteyiz. Hizmetlerimiz genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Eklemeli imalatta (metal ve plastik eklemeli) kullanılan tüm ekipmanlar ve sistemlerin sağlanması
 • Süreç yazılımı
 • Veri hazırlama
 • Metal ve plastik malzemeler

Firmamız, 12 yılı aşkın bir süredir dünya piyasasında rekabet düzeyini her zaman koruyarak ilerleyen EOS GmbH şirketinin dağıtımcılığını yürütmektedir. Dolayısıyla sektörde edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda siz müşterilerimiz için en donanımlı hizmeti sunmaktayız. Daha çok insanı katmanlı üretim hakkında fikir sahibi yapmak adına Büyükçekmece’de bulunan ofisimizde seminerler düzenleyerek sektöre büyük katkılar sunmaktayız. Tüm bunların yanı sıra Cad2parts 3 boyutlu yazıcı markamızı kurarak sektöre büyük katkılar sağlamaktayız. Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları için en uygun yazıcı türünü belirlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ticari amaçla olmayan üretimler için en uygun yazıcı türünü sizin için belirleyerek iyi bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyoruz.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak, katmanlı üretim konusunda detaylı görüşlere sahip olmak ve önerilerinizi bildirmek için ilgili kanallarımızı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her konuda olduğu gibi üretim sistemlerinde de yeni bir devir açılmıştır. Bu yeni devire en çok katkı sağlayan ürünler, şüphesiz ki üç boyutlu yazıcılardır. Üç boyutlu yazıcılar ve eğitimde kullanılmaları, gerekli teknolojik destek sağlandığında üretimin herkes tarafından yapılabileceğini bizlere göstermiştir. Bu bağlamda artık üretim, sadece profesyonel olarak endüstriyel alanlarda değil, bireysel alanlarda da yaygınlaşmıştır. Buna en güzel örnek ise ülkemizde bulunan girişimciler ve potansiyel girişimcilerdir.

Üç boyutlu yazıcıların sınırsız ve kolay üretim imkânı, kendi ürünlerini üretip satışa çıkarmak isteyen girişimciler için adete altın niteliğindedir. Hızlı, güvenilir, çevre dostu ve kolay üretimler sayesinde ülkemizdeki istihdam oranı da gün geçtikçe artmaktadır.

Önceki yazımıza https://www.3ddt.com.tr/blog-post/uzay-ve-havacilikta-3d-yazici-kullanimi linkinden ulaşabilirsiniz.