fbpx

UYGULAMALAR

Endüstri – tümleşik işlevselliğe sahip bileşenlerin tek bir üretim adımında 3D baskısı

Eklemeli Üretim, 3 Boyutlu baskı modelleme ile aletsiz üretim ve maksimum tasarım özgürlüğü sağlar.

Endüstriyel şirketler; sürdürülebilir enerji verimliliği, devamlı maliyet baskıları, kısa vadeli üretimler için özel amaçlı parçalar ve esnemeyen süre sınırı baskıları gibi pek çok zorlukla karşılaşır. Fakat alete dayalı geleneksel yöntemlerle kısa vadeli üretimin uygun olması 3 boyutlu baskı modelleme maliyetli pek mümkün değildir. Ayrıca, üretimin başlamasından hemen önce değiştirilen bir parça geometrisine hızlı bir şekilde yanıt vermek, çok fazla çalışma ve paraya mal olur. Bu sebeple, örneğin parça tedarikçilerine takvime uygun teslimat yapılması tehlikeye düşebilir.

Eklemeli Üretim, endüstriyel şirketlere aletsiz üretim yöntemlerinin uygulanabileceği tamamen yeni çözümler sağlar. Bu teknoloji, tasarımcılara maksimum tasarım özgürlüğü verir. Sadece mekanik dayanım veya işlevsellik açısından gereken yerlerde malzeme sağlayan bu çözümle çok karmaşık geometrilere sahip hafif parçaların üretilmesi de mümkündür.

Bir EOS sistemi, tümleşik işlevselliğe sahip bileşenleri tek bir üretim adımında üretebilir. Aletsiz Eklemeli Üretim, özellikle küçük miktarlarda seri üretim için son derece uygun maliyetli bir çözümdür. Parça geometrilerinde yapılan değişiklikler, istenen zamanda üretime aktarılabilir ve takvime uygun teslimatın yapılması sorun olmaktan çıkar. Bir diğer avantajı da, ihtiyaç duyulan şekilde ve zamanda üretilebildikleri için yedek parça bulunurluğunun pratikte sınırsız olmasıdır.

Ayrıca, Eklemeli Üretim aslında talaşlı imalat yöntemlerinden daha fazla malzeme verimliliğiyle çalışır. Bir lazer sinterleme makinesi, toz malzemeyi sadece uygulanması gereken yerlere uygular. Kullanılmayan malzeme geri dönüştürülerek yeniden üretim sürecine sokulabilir.

EOS 3 boyutlu katmanlı üretimi, seri üretim ve özel amaçlı parçaların zamanlamasına yönelik üretim ve teslimatı kolaylaştırır.
Endüstri: Anubis 3D – Daha akıllı ambalajlama için 3D baskılı kol ucu

Langen Group; yenilikçi, endüstriyel, 3D baskılı bir kol ucu sayesinde, müşterisinin robotik ambalajlama hattındaki yükü hafifletmiştir.

Amerika’nın önemli gıda üreticilerinden birinin ekipman tedarikçisi olan Langen Group, robotların paketlenip istiflenmiş krakerleri alarak karton

3D Yazıcı Baskı

kutulara yerleştirmesini sağlayacak kol ucu aracını tasarlamaya başladığında, toplama/paketleme hattı için halihazırda yeni robot siparişleri alınmıştı. Sonrasında ise mühendisler bir zorlukla karşı karşıya kalmıştır: Aracın çok hafif olması gerekiyordu. İmkansız gibi görünen bu durum, eklemeli üretim kullanılarak çok kolay bir hale getirilmiştir. Anubis, EOS sistemlerini kullanarak Langen Group için zekice bir çözüm geliştirmiştir.

Zorluk

Robotların ağırlık merkezini bozmadan maksimum hıza ulaşmak için, aracın ağırlığı (ve de ürünün kendi ağırlığı) iki kilogramdan fazla olamazdı. Fakat hattaki en büyük kraker yükü, onlu pakette 1,5 kilogramdı. Mükemmel aracı tasarlamak için geriye sadece 500 gram kalmaktaydı. Anubis’in Başkanı Tharwat Fouad şunları söylemiştir: “Alüminyum ve metal sacla bu gereksinimlerin karşılanması imkansızdı. Daha ağır bir metal aracı taşımak için, daha pahalı olan daha büyük robotlar için yeniden sipariş vermeleri gerekecekti ve zamanları da oldukça kısıtlıydı.”

Ayrıca, operatörlerin montaj süresini artıran cıvata ve somunlar olmadan ebat değişikliği yapabilmeleri için, aracın hızlı sökülür-takılır tipte olması gerekmekteydi. Fouad şu sözleri eklemiştir: “Toplamda tamamen farklı iki konfigürasyon, farklı şekiller ve aynı anda kullanılan iki küçük kutu ile bir adet büyük kutu olmak üzere üç kutu ebadı vardı. Mümkün olan en kısa sürede bunların tümünü taşıyabilecek ve ağırlığı yarım kiloyu geçmeyecek tek bir araç istediler.”

Önceki projelerde de olduğu gibi Fouad ve ekibi, zamanlarının bir kısmını piyasaya bakıp hangi üretim teknolojisinin müşterilere en iyi hizmeti vereceğini değerlendirmekle geçirdiler. Fouad: “Plastik bazlı eklemeli üretim yapan üreticilerin çoğunun, bu işi hızlı prototipleme için yaptığını gördük. Fakat bizim sebeplerimiz tamamen farklıydı. İşlevsel, nihai kullanım amaçlı bileşenlere yönelik birçok olasılığı düşündükten sonra, endüstriyel 3D baskının bu uygulamalar için en iyi teknoloji olduğunu anladık.”

Çözüm

Eklemeli üretimden yararlanma kararı verildikten sonra Fouad, EOS’un FORMIGA P 100 sisteminde karar kılmadan önce, mevcut olan çok sayıda farklı ekipman türünü ayrıntılı olarak analiz etmiştir. “EOS sayesinde teslimattan itibaren birkaç gün içerisinde düzgün bir şekilde çalışmaya başladık. Sistemi öğrenmek çok kolaydı. EOS, biz ekipman üzerinde uzmanlaşana dek her zaman yanımızdaydı. Aradan yıllar geçmesine rağmen verdiğimiz karardan hala çok memnunuz.”

Fouad şu sözleri eklemiştir: “Eklemeli üretimin kabul edilmesindeki en büyük zorluk, eskiye ait düşünce tarzlarının değiştirilmesidir. Özellikle bilimsel olarak yapıldığı takdirde, metalden plastiğe dönüş mümkündür. Parça geometrisine odaklanıp parça karmaşıklığıyla ilgili geleneksel kaygıları bir kenara atmanız gerekir. EOS teknolojisinde bu gibi kısıtlamalar yoktur.”

Malzeme seçimi, Fouad’ın nihai kullanım amaçlı ürünlere ilişkin vizyonuyla aynı derecede önemlidir; EOS’un toz yataklı ergitme teknolojisinde örnek olarak mühendislik sınıfı poliamidler, polistirenler, termoplastik elastomerler ve poliarileterketonlar kullanılır. Fouad şu cümleyi dile getirmiştir: “Bu sistem, endüstride yaygın olarak kabul gören malzemeleri kullanarak neredeyse sonsuz bir yelpazede parçalar üretmemize imkan veriyor.” Parçaları hızlı ve hassas bir şekilde üretmek için, sistemde hassas optikli güçlü bir lazer kullanılmaktadır. Böylece lazer ışını, tozu katmanlar halinde ergiterek oldukça karmaşık parçaları üretir.

EOS teknolojisinin avantajları hızla ortaya çıkar. Anubis’in ilk başarılarından biri, üflemeli kalıplama uygulamasına yönelik bir kol ucu aracıdır. Fouad, bu aracın ekibine ilham vererek plastik eklemeli üretimle nelerin mümkün olduğuna dair ufuklarını genişlettiğini söylemiştir O zamandan beri enjeksiyon kalıplama ve şişe ambalajlama müşterileri için birtakım benzer araçların yanı sıra çeşitli braket ve destek elemanları da tasarlayarak, Anubis’in bu ve diğer endüstrilerde yenilikçi olarak ün kazanmasına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak bu şirket, şuana kadar EOS’tan iki sistem daha satın almıştır.

Sonuçlar

Langen Group’un Amerika’nın önemli gıda üreticilerinden biri için yaptığı işte Anubis, (tasarlayıp üretmesi aylar sürecek olan) daha geleneksel metal vakum plakası ve bandaj yerine, eski vakum tutuculara göre dört kat daha fazla tutma kuvveti sağlayan daha hafif, aerodinamik bir bileşen seti tasarlamıştır. Yeni aracın eklemeli üretimi, montajı ve testi sadece bir hafta sürmüştür.

Ana vakum parçası için naylon 12 malzeme (EOS’un PA 2200 malzemesi) kullanılmış olup bu malzemenin seçilme nedeni esnekliği, çarpma yüklerine dayanma yeteneği ve gıdayla temas için onaylı USP Sınıf VI sertifikasına sahip olmasıdır. Vakum ağzının et kalınlığı 2 ila 3,5 mm arasında olup bölümden bölüme değişiklik göstermiştir. Parçalar, geometri çizgilerini izleyip kalınlığı dayanım ve/veya esneklik için ihtiyaç duyulan şekilde ayarlayarak yapıların tasarımını organik olarak optimize eden bir yazılım programından yararlanarak endüstriyel 3D baskı için özel olarak tasarlanmıştır. Fouad şu açıklamayı yapmıştır “EOS teknolojisi ile ürettiğimiz yeniden tasarlanmış profilin verimliliği, tutucunun kendi ağırlığınızı asabileceğiniz kadar iyi bir şekilde emmesini sağlamıştır. Müşterimiz daha önce hiç bu seviyede performans görmemiştir.”

Vakum tutucular Langen Group’a teslim edilmiş ve gıda üreticisinin tesisine yeni ulaşan robotlara takılmıştır. Langen Group Mühendislik Yöneticisi Robert Husnik şunları söylemiştir: “Robotun yük sınırları içerisinde kalarak istediğimiz şeyleri toplayabilecek aletleri tasarlayıp üretmek daha önce hiç mümkün olmamıştı. Plastik eklemeli üretimin sağladığı özgürlük sayesinde şimdi imkansızı başarabiliyoruz.”

“İnsanlara, geleneksel üretimin aksine eklemeli üretimde karmaşıklığın kısıtlanmadığını söylüyorum. Tasarımcı, her türlü çılgınca fikirle gelebilir ve kimse bundan şikayet etmez. Her zamankinden daha kısa zamanda ve daha düşük maliyetlerle parça ağırlığını düşürebilir, dayanımı koruyabilir ve daha çok işlevselliğe sahip iyi görünümlü ürünler üretebilir. Bu, üretimde gerçek bir kaymadır.”

Anubis’in Başkanı Tharwat Fouad

Kısa profil
Sanayi Sektöründe 3d Modelleme

Anubis 3D, Anubis Manufacturing Consultants Corporation şirketinin bir parçasıdır. Merkezi Mississauga, Ontario’da yer alan şirket, endüstriyel 3D baskı gibi özel dijital üretim alanında uzmandır.

Endüstri: Beta LAYOUT – Eklemeli üretimle üretilen çok boyutlu devre taşıyıcılar

EOS 3 Boyutlu baskı modelleme teknolojisiyle oluşturulan yeni baskılı devre kartı (PCB) prototipleri

2016’nın başında pek çok insan, bilgisayar yongalarının artık her iki yılda bir ikiye katlanmayacağını öngörerek Moore Yasasının sonuna gelindiği hakkında yazmaktaydı. Bunun sebebi, işlemcilerin üzerindeki yapıların zaten yapılması mümkün olan birkaç nanometre büyüklüğünde olmasıydı. Teknik açıdan daha fazla azaltılmaları neredeyse imkansızdı. Üreticiler performansı iyileştirmeye devam etmek için, birden fazla yapısal katmanı birbirinin

3B Tasarım

üzerine yığan bir mimari üzerinde çalışmaktadır. Devre taşıyıcılar alanında da benzer bir yaklaşım oluşturulmuştur. Alman firması Beta LAYOUT GmbH, bu yenilikçi taşıyıcıların prototiplerini üretip test etmek için EOS teknolojisinden başarıyla yararlanmıştır.

Zorluk

Devre taşıyıcılar ve geleneksel PCB’ler her zaman üzerlerinde çalışan mikroişlemcilerin biraz gölgesinde kalmıştır. Yüksek performanslı bir merkezi sinir sisteminin avantajları olmadan en iyi beyin bile pek işe yaramayacağı için bu durum adil değildir. Mikroelektronik sektöründe de benzer bir hikaye vardır: Bir veya daha fazla yonganın ve ayriyeten gereken ilave elektrikli bileşenlerin takılması için neredeyse tüm modern cihazlarda devre kartına ihtiyaç vardır. Böylece, elektrik ve devre sisteminin sağlanmasından sinyal çıkışlarına kadar çok çeşitli görevleri yerine getiren bir ağ oluşur.

Yeni cihazlarda, geleneksel devre kartlarının takılacağı alan miktarı genellikle çok küçüktür. Bunun sebeplerinden biri, çok sayıda elektronik ekipmanın her zamankinden daha küçük hale gelmesidir. Şekilleri büyük olsa bile, asıl elektronik aksam için çok az yer kalmaktadır. Mevcut hacim, örnek olarak ekranların, daha fazla arayüz ve çıkış noktasının ve daha büyük bataryaların yerleştirilmesi için gereklidir. Basit bir laboratuvar tipi PCB’nin deneysel olarak yeni devre sistemlerini oluşturmaya yettiği zamanlar, pek çok durumda ve sektörde çoktan geçmiştir. Kullanılabilir kurulum alanının yanı sıra ağırlık da önemli bir faktördür; üç boyutlu olarak üretilen kompakt devre kartları bu noktada önemli bir rol oynar.

Modern elektronik ürünlerde, devre sisteminin çoğu zaman muhafaza içerisindeki sınırlı alan için rekabet etmesi gerekir. PCB’ler geleneksel yollarla yığıldıklarında, gerekli bileşenlerin tamamı yerleştirilemediği için yukarıda belirtilen üç boyutlu devre taşıyıcılar tercih edilen çözüm haline gelir. Bu noktada, pek çok cihaz ömrünün her zamankinden daha kısa olması başka zorluklar getirir: Enjeksiyon kalıplama, prototip üretimi için çok pahalıdır. Bu nedenle Beta LAYOUT GmbH daha ucuz, yüksek performanslı bir alternatif aramaya karar vermiştir.

Çözüm

Çok katmanlı mimarinin ihtiyaçlarına eklemeli üretimden daha uygun bir teknoloji yoktur. Bunun sebebi, bir bileşeni katmanlar halinde oluşturmak için lazerin kullanılmasıdır. Bu nedenle Beta LAYOUT bu teknolojiye güvenerek 3D baskı ile üretilen plastik parçaları kullanmaktadır. Yenilik, baskı sürecinden sonra meydana gelir; modeller, üretildikten sonra katkı maddesi içeren özel bir cilayla kaplanır. Daha sonra gerçekleştirilen “lazerle doğrudan yapılandırma” (LDS) ile cilayı etkinleştirerek iletken yollarına dönüştürülebilen anahatlar oluşturulur.

Lazer, yüzeyi pürüzlü hale getirirken metalik sporlar oluşturan bir fiziksel-kimyasal reaksiyonu tetikler. Lazerle doğrudan yapılandırmadan sonra, modeller elektrik akımı olmayan bakır bir banyoya konulur. Burada, bakır parçacıkları iletken yolları oluşturmak için daha önceden aktifleşen alanlar üzerinde birikir. Bakır kaplamadan sonra, iletken yollar galvanizleme aracılığıyla bir kez daha bakır kaplama işleminden geçebilir veya doğrudan yüzey cilası yapılabilir. Bundan sonra Beta LAYOUT, şirketin kendi montaj departmanında her bir bileşeni üniteye ekler. Biten parçalar, işlev testi ve tasarım planı kontrolünün yapılabileceği ilk prototipler ve modelleri oluşturur.

Beta LAYOUT GmbH şirketinin 3D-MID Ürün Yöneticisi Manuel Martin şu açıklamayı yapmıştır: “Çeşitli şirketler için prototip olarak 3D-MID (mekatronik entegre cihazlar) üretimi sunuyoruz. EOS’un FORMIGA P 110 ürünüyle çalışarak müşterilerimize yüksek kaliteli ürünleri hızlı bir şekilde teslim ediyoruz. En çok işimize yarayan yönü ise, web siteleri veya çevrimiçi mağazalar aracılığıyla verilen 3D model siparişlerini bile alabilmemizdir. Eklemeli üretim, iş modelimizi başarılı bir şekilde genişletmemize yardımcı olmuştur.”

Sonuçlar

Eklemeli üretim, 3 Boyutlu baskı modelleme hem bireysel geliştiriciler hem de büyük ve köklü şirketler için, özel üretilen devre taşıyıcıların yeni elektronik cihaz prototiplerinde kullanılabilmesini sağlar. Plastik bileşenler hızlı bir şekilde ve cazip fiyatlarla üretilebilir. Bu süreç aynı zamanda gereken seviyede hassasiyet ve yüksek bileşen kalitesi sağlayarak istenen temel gövdenin, neredeyse seri üretilen ürüne yakın bir şekilde imal edilmesine olanak verir. Bu hususun, özellikle test uygulamalarında hafife alınmaması gerekir.

EOS teknolojisi yüksek derecede esneklik de sağlar: Kullanılan makine, örneğin cam boncuk dolgulu olan PA 3200 GF veya alüminyum dolgulu poliamid olan Alumide dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri işleyebilir. PEEK gibi yüksek performanslı polimerler ve çeşitli metaller de mevcuttur. Kritik olan nokta, tüm malzemelerin yüksek sıcaklıklara dayanabilmesidir. Söz konusu yüksek sıcaklıklar, seri üretimdeki enjeksiyon kalıplama sürecinde bir sınırlama teşkil eder. Bu esneklik sayesinde Beta LAYOUT, örneğin devre taşıyıcının kullanım amacına yönelik belirli özelliklere yanıt vererek müşterilerinin çeşitli bireysel gereksinimlerini karşılamayı başarmıştır. Böylece, şirketin düşük maliyet, daha yüksek sıcaklık direnci veya herhangi bir diğer özel gereksinim açısından bireysel, optimize edilmiş çözümler geliştirmesi mümkün olmuştur.

Eklemeli üretimin bu avantajlardan başka bir getirisi de vardır. Manuel Martin bu hususta şöyle söylemiştir: “Sonuç olarak burada yaşadığımız şey, gelişmiş teknolojinin demokratikleşmesidir. Bunun gibi yenilikler olmasaydı, 3D-MID hizmetini asla veremezdik. Böyle bir durumda, pek çok küçük şirketin ve geliştirme atölyesinin bu tür prototipleri gerçekleştirme şansı olmazdı. Sonuç olarak, küçük ve orta ölçekli şirketlerin çok bahsedilen yenilik ve yaratıcılık gücü ivme kaybeder ve araştırma ve geliştirme sektörünün dinamiği oldukça azalırdı.” Yeniliğin ilerlemesinde katalizör rolü oynayan eklemeli üretim, belki de yeni bir Moore Yasasının oluşturulması için başlangıç noktası olabilir.

Eos vaka çalışması endüstri ödemesi lazerle yönlendirme ve içerik

Mekatronik entegre cihazlar (MID) için lazerle doğrudan yapılandırma aracılığıyla üretim adımları (kaynak: Beta LAYOUT)

“Eklemeli üretim teknolojisi, pek çok avantajı sayesinde geniş bir yelpazede yer alan pazar katılımcıları için yüksek bir değer katkısı sağlar. Verdiğimiz hizmetlerin getirdiği araştırma ve geliştirme karları, iş modelimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Böylece, gelişmiş teknolojinin avantajlarını çok sayıda kullanıcıya sunma imkanımız olur.”

Kısa profil

Beta LAYOUT GmbH, lider bir baskılı devre kartı ve 3D-MID prototipi üreticisidir ve 3D baskı hizmetleri sağlar.

Endüstri: Euro-K – Gaz ve sıvı yakıtın yanma optimizasyonu için 3D baskılı mikro brülörler

Küçük brülörler, büyük çeşitlilik – Euro-K, EOS 3 Boyutlu baskı modelleme teknolojisiyle mikro brülörleri tasarlayıp üretiyor

Watson Taylor balblı başı icat edene kadar, yüzyıllar boyunca tekne gövdesinin ön kısmı için tek uygun şeklin aerodinamik bir pruva olduğuna inanılmıştır. Burun şeklindeki bu tasarım, suyun neredeyse hiçbir burun dalgası olmadan tekne etrafında mükemmel bir şekilde akmasını sağlar. Böylece bu yeni şekil, hayal bile edilmeyen bir verimlilik artışı sağlamıştır. Euro-K de, EOS tarafından sağlanan Eklemeli Üretimi kullanarak gazlar ve sıvılar için

3 Boyutlu Metal Baskı

optimize edilmiş bir brülör geometrisini oluştururken benzer bir şeyi yaşamıştır.

Zorluk

Gaz ve likit yakıtların yanması sırasında, yakıtı hazırlamak ve yakıt/hava karışımını oluşturmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Nispeten basit mekanizmalar kullanılarak gaz yakıtlarla karışım oluşturulabilmesine rağmen, sıvı yakıtlarla karışım oluşturmak her zaman zorluk teşkil eder.

Bunun sebebi nedir? Sıvı yakıtların, yanma havasıyla uygun bir şekilde karıştırılması gerekir. Fakat bunun yapılabilmesi için önce sıvı yakıtın yüzey alanının bir hayli artırılması gerekir. Bu iş genellikle pnömatik, mekanik veya basınç farkı prensiplerinden yararlanarak sıvı yakıtın çok ince bir şekilde püskürtülmesiyle yapılır.

Bu durum, herhangi bir bileşimdeki gaz ve sıvı yakıtların kullanılmasını destekleyen brülörlerin bulunmasını büyük ölçüde sınırlar. Euro-K, bu durumu kabullenmeyi reddederek optimize edilmiş bir brülör geometrisini geliştirmeye koyulmuştur. Geometrinin brülörü değiştirmek zorunda kalmadan tüm yakıt türlerini ve biçimlerini kullanılabilir hale getirmesi fikri benimsenmiştir. Brülör hacmi de minimuma indirilmiştir. Burada zorluğu oluşturan şeyler; esneklik talebi, minimum ürün boyutu ve entegre işlevselliktir.

Çözüm

Bu zorluğun üstesinden gelecek üretim teknolojisi hızlı bir şekilde bulunmuştur: Eklemeli Üretim. Bu süreçte, lazerin metal tozunu katmanlar halinde yığmasıyla ürün elde edilir. Euro-K, bu çözümün sunduğu tasarım özgürlüğünden yararlanmıştır. Geleneksel üretim yöntemlerinin aksine, talaşlı imalatta ve soğuyan döküm malzemelerin akış özelliklerinde ortaya çıkan üretilebilirlik sınırlamaları neredeyse hiç yoktur. EOS teknolojisiyle küçük boyutlu partilerin uygun maliyetli olarak üretilebilmesi, montaj maliyetlerinin %20 azalmasını da sağlar. Euro-K geçmişte gerçekleştirdiği çok sayıda projede önemli ölçüde bir uzmanlık kazandığı için, bu yenilikçi teknolojiye uzak değildi.

 

Euro-K GmbH, eşsiz bir hizmet portföyü sunmaktadır. Yönetici Ortak Sebastian Kießling şu açıklamayı yapmıştır: “Geçmişte çeşitli yakıtlara yönelik verimli brülörleri başarıyla tasarlamanın yanı sıra, Eklemeli Üretim alanında da kayda değer bir uzmanlığa sahibiz. Müşterilerimiz için, çeşitli fiziksel hallerdeki yakıtların kullanılmasını sağlayan düşük bileşen hacimli bir brülör tasarladık.” Söz konusu deneyim ve ekipmanlara (proje ekibi, teknoloji tedarikçisi EOS’a ait EOS M 290’ı kullanmıştır) ek olarak, Euro-K oldukça değerli bir başka kaynağa ulaşmayı da başarmıştır: Kendi test donanımı ve simülasyon teknolojisi. Böylece, geliştirme işi yüksek bir olgunluk seviyesinde başlamıştır.

 

Asıl tasarım için, brülörün son şekli ve boyutu tanımlandıktan sonra verileri kolay ve hızlı bir şekilde EOS sistemine aktarmaya imkan veren CAD yazılımı kullanılmıştır. Proje ekibi malzeme olarak 700°C’ye kadar sıcaklıklarda mükemmel çekme dayanımı, esneklik, sürünme dayanımı ve kırılma dayanımına sahip, ısıya ve aşınmaya dirençli bir nikel alaşımı olan EOS NickelAlloy IN718’i seçmiştir. Mühendisler bu malzeme ve bu üretim teknolojisiyle, Berlin merkezli bir tesis üretim firmasının mikro gaz türbinlerinde kullanılmaya hazır olan mükemmel bir brülör yaratmıştır.

Sonuçlar

Yeni brülör, gaz ve sıvı yakıtları aynı oranda etkili bir şekilde kullanabilmektedir. Optimize edilmiş yeni geometri, alkolün damıtılmasından elde edilen fuzel yağları gibi yanması zor olarak sınıflandırılan sıvı yakıtları kullanma olanağı da vermektedir. Bir diğer olumlu etki de, brülörün yenilikçi tasarımıyla yanma odası boyutunun %20 azaltılmasıdır.

Son kullanıcılara yönelik başka bir avantaj da vardır: Şimdiye kadar tesis operatörü, kullanılan yakıtın türünü ve biçimini seçmek zorunda kalmıştır. Farklı bir yakıta geçmek genellikle imkansız olduğu ya da sadece mikro gaz türbinlerinin maliyetli ve zaman alıcı bir şekilde dönüştürülmesiyle mümkün olduğu için, dalgalanan farklı yakıt fiyatlarını dengelenmek imkansızdı. Yeni brülör tasarımı, kullanıcılara büyük oranda bir esneklik sağlamaktadır.

Bu avantajlar, Berlin’de yer alan Bilfinger’in Mikro Gaz Türbini Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Frieder Neumann tarafından da teyit edilmiştir: “Asıl yanma sürecinin optimize edilmesiyle, müşterilerimize yakıt seçme özgürlüğünü garanti etmeyi başardık. Tesis satın alındıktan sonra da başka yakıtlara kolayca geçilebiliyor. Euro-K, bu teknolojiyi cazip bir fiyatla sunabiliyor. Ortağımızın tasarım ve üretim alanındaki uzmanlığından ve bunu mümkün kılan EOS 3 Boyutlu baskı modelleme teknolojisinden son derece memnunuz.” Bu durum; sadece gemi üretimi alanında değil, tüm alanlarda bazen yeni bir çığır açmak için var olan uygulamalar üzerinde yeniden düşünmeye değebileceğini bir kez daha gösteriyor.

“EOS teknolojisi, belirli bir konuda zorluk çeken müşterilerimiz için en doğru çözümü sunmamıza fırsat verdi. Endüstride uzun yıllara dayanan deneyimimiz, Eklemeli Üretimdeki uzmanlığımızla bir araya gelince, kullanıcılar için ölçülebilir bir katma değer elde etmemizi sağladı.”

Kısa profil
3 Boyutlu Eklemeli İmalat

 

Euro-K GmbH, küçük enerji konvertörleri alanında birinci sınıf geliştirme hizmetleri sunmaktadır. Süreç analizi ve optimizasyonu dahil olmak üzere enerji teknolojisiyle ilgili tavsiyelerden proje planlama, simülasyon, test ve üretime kadar uzanan bir portföyü vardır.

Örnek İncelemesi: Siemens – 3D-baskı modellenmiş gaz türbini kanatları
Daha fazla bilgi
EOS Kalitesi: Geniş çaplı deneyim ve en yüksek üretim standartlarının sonucu

EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler ve ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamaları vardır.

EOS 3 Boyutlu baskı modelleme kalite politikasının amacı; müşteri ihtiyaçları ve gelecekteki pazar taleplerini önceden belirleyerek uygun organizasyon, teknoloji ve ekonomi kaynakları aracılığıyla bunları karşılamaktır. Şirketin uzun vadede başarılı ve rekabetçi olmasını sağlamanın tek yolu budur.

Kalite politikamızın mihenk taşları şu şekildedir:

EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler ve ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamaları vardırEOS, şirketin tamamında uyguladığımız kalite ilkelerini tanımlamıştır.

Kalite ölçütümüz, müşterilerimizin memnuniyetidir.

Tüm ürün ve hizmetlerde üstün bir kalite seviyesine ulaşmaya çalışmaktayız.

Güvenli organizasyon ve teknoloji süreçleri, hem güvenilir hem de ekonomik bir şekilde yüksek kalite standartlarımızı korumaya imkan verir.

Tüm çalışanlar, mükemmel kalitede iş yapmaya ve hatalardan kaçınmaya çalışır.

Tüm çalışanlar; sorumlu ve kalite bilincine sahip davranışlarla şirketimizin hedeflerine ulaşmaya ve kaliteyi iyileştirmeye katkıda bulunur.

Eğitim programları ve bilgilendirme etkinlikleri sağlayarak tüm çalışanların kalite farkındalığını geliştiririz.

Kalite politikamızın uygulanmasındaki ana faktör, yönetimin ilkelerimiz açısından bir rol model olarak hareket etmesidir. Bu nedenle şirketimiz bünyesindeki yönetici müdürler ve tüm yöneticiler, günlük davranışları açısından tanımlanan kalite politikasına uyum sağlamaya kendilerini adamıştır.

Kalite Yönetimi

EOS 3 Boyutlu baskı modelleme kalite yönetimi; hem organizasyon hem de süreçler, sistemler ve ürün açısından var olan en iyi yöntemleri kullanarak geliştirmeye ve sürekli iyileştirmeye odaklanır. Bunun için tüm iş arkadaşları ve departmanlarla ortaklık yapılır. Böylece müşteri taleplerini, şirketimizin hedeflerini ve yasal gereklilikleri verimli bir şekilde karşılamayı başarırız.

EOS, yüksek standartlarını kalite yönetim sisteminin önemli sertifikalarıyla belgeler.

EOS GmbH:

Lazer sinterleme teknolojisi kullanılarak yapılan Eklemeli Üretime yönelik sistemlerin ve çözümlerin geliştirilmesi, üretimi, satışı ve servisi için 1998’den beri ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir

EOS Finland Oy:

EOSINT M sistemlerine yönelik metal malzemelerin ve süreçlerin tasarımı, üretimi ve satışı için ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir. Ayrıca, AB’de diş hekimliği uygulamaları için sınıf II tıbbi ürün olarak tescillenen Cobalt Chrome SP2 ile yapılan tıbbi uygulamalar için ISO 13485’e ve 93/42/EEC sayılı Direktife göre belgelendirilmiştir.

KVS GmbH:

poliamid tozları ve karışımlarının geliştirilmesi, üretimi, test edilmesi ve satışı için ISO 9001’e göre belgelendirilmiştir.

EOS, KY süreçlerini tıp ve havacılık endüstrilerindeki standartlara ve İyi Üretim Uygulamalarına göre günceller. EOS, değer katkılı zincirdeki her bir süreç adımında tüm bileşenlerin kalitesini sürekli olarak izler. EOS, Eklemeli Üretim 3 Boyutlu baskı modelleme sürecinin tüm bileşenleri için ilgili ürün sertifikaları ve doğrulamalarına da sahiptir(IQ, OQ, PQ). Bunlar; müşteriye yönelik süreçler ve bitmiş parçaların yanı sıra global pazarlardaki mevzuata ilişkin sertifika ve tescilleri de içerir.