fbpx

Yaşam Tarzı

Ayakkabı Üretiminde Eklemeli İmalat

EOS 3D Yazıcı ve Eklemeli İmalat Teknolojisi, ayakkabı tasarımcılarına sınırsız tasarım özgürlüğü sağlar. Hızlı prototipleme için uygundur ve ürün çeşitlerinin yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak seri üretimde maliyet etkin bir şekilde üretilmesine olanak tanır.

EOS 3D Yazıcı ve Eklemeli İmalat Teknolojisi, ayakkabı tasarımcılarına sınırsız tasarım özgürlüğü sağlar. Hızlı prototipleme için uygundur ve ürün çeşitlerinin yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak seri üretimde maliyet etkin bir şekilde üretilmesine olanak tanır. “EOS 3D Baskı ve Eklemeli İmalat ve ayakkabılar?” diye bir soru gelebilir. İngiliz ayakkabı tasarımcısı Kerrie Luft, bu alışılmadık kombinasyonun aslında oldukça etkili olduğunu gösterdi. Yenilikçi EOS Eİ teknolojisini kavramsal bir şekilde faydalanarak kullanır. En son koleksiyonu “Nouveau”, art nouveau unsurlarına sahiptir. Doğadan ilham alan tasarımcı, hızlı bir şekilde titanyum üreterek ayakkabının üst kısmı ve topuk için yenilikçi şekiller yarattı ve ayakkabı topuklarının karmaşık geometrisini gerçek ürüne uyguladı. Kerrie Luft, orijinal konsepti tamamen benzersiz ve özel bir koleksiyona dönüştüren tasarım sürecini ve uygulamasını sevdiğini söylüyor:

 

“EOS’un Katmanlı İmalat teknolojisi bana tam da bunu yapma özgürlüğü veriyor!”

 

Topukların filigran yapısı, yüksek mukavemetli bir malzeme gerektirir ve Kerrie Luft titanyumu seçti. MA koleksiyonunun sıra dışı ayakkabıları bir sansasyon yarattı ve Londra’daki Mall Galleries’de sergilendi.

3d_direkt_lazer_sinterin_models

Ross Barber, yenilikçi teknolojiyi geleneksel kunduracı zanaatıyla birleştiren bir başka tasarımcı. Ross aletsiz lazer sinterleme ile ilk kez Endüstriyel Tasarım alanında lisans derecesi alırken karşılaştı. Daha sonra bir MA ödevi için ayakkabı konseptini uygulamak için kullanmaya karar verdi. İkincisi, yayılan bir virüs saldırısını simgeleyen sekiz çift erkek ayakkabısından oluşur: ilk çiftin tabanından başlar ve yavaş yavaş son çiftin şaftına doğru yayılır.


EOS 3D Yazıcı ve Eklemeli İmalat, Ross Barber gibi tasarımcılar için büyük bir avantaj, lazer sinterlemenin sunduğu sınırsız tasarım özgürlüğüdür. Karmaşık geometriler hızlı bir şekilde uygulanabilir. Üretim tekniği esnek olduğundan ve alet gerektirmediğinden, orijinal bir tasarımın varyantlarını oluşturmak da kolaydır, bu nedenle Ross Barber, serisinin yineleme aşamalarını minimum çabayla uygulayabildi. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin.