fbpx

Medikal

Endüstriyel 3D yazıcı ile tıbbi cihazların alet edevatsız üretimi

EOS 3D Yazıcılı Eklemeli İmalat süreci, bireysel veya küçük özelleştirilmiş çok sayıda tıbbi cihaz ve aletin hızlı, esnek ve uygun maliyetli üretimine olanak tanır.

Birçok tıbbi cihaz ve laboratuvar ekipmanı bileşeni, küçük seriler halinde üretilen karmaşık, yüksek kaliteli niş ürünlerdir. Konvansiyonel üretim genellikle, maliyetleri bu ürünlerin 3D baskılarının fiyatını etkilemesi gereken pahalı araçlar gerektirir. Katmanlı İmalat ise herhangi bir alet gerektirmez ve bu nedenle bir parti boyutuna kadar daha küçük serilerde bileşenlerin uygun maliyetlerle üretimini sağlar.

 

Medikal teknoloji şirketleri, bu olağanüstü iş potansiyelini fark ettiler ve artık eklemeli imalatı sürecinin sağlam savunucuları hâline geldiler. Bir örnek, prosesin ürün geliştirme ve üretim için kullanıldığı bir santrifüj üreticisi olan Andreas Hettich GmbH’dir. Bu sayede şirket sadece ürünlerinin değerini artırmayı değil, aynı zamanda üretim maliyetlerini de düşürmeyi başardı.

 

Şirketin santrifüjlerinin tipik üretim hacmi yılda 10 ila 1.000 birim arasındadır. Hettich, kan bileşenlerinin tek bir cihazda çökeltilmesini ve ayrılmasını sağlayan yeni bir santrifüj tipi icat etti ve patentini aldı. ROTOMAT, altı hazneli ve damlama tepsili bir tambur motorundan oluşur. Konteynerler karmaşık bir geometriye sahiptir ve hızlanma kuvvetleri ile yüksek dönme hızlarına tabidir.

Konteyner bileşenlerinin geleneksel yöntemlerle üretilmesi, karmaşık araçlar ve zaman alan montaj prosedürleri gerektiriyordu. Kapsamlı bir teknik değerlendirmeden sonra, bu uzman üretici, santrifüj muhafazaları üretme yöntemini değiştirmeye karar verdi: bunlar artık EOS 3D Yazıcılı Eklemeli İmalat süreci kullanılarak yapılıyor.

 

Uygun Maliyetli Üretim

Değiştirilmiş parçanın üretim maliyeti biraz daha yüksek olmakla birlikte, Hettich tüm bir takım setinin maliyetinden tasarruf sağlar. Azaltılmış montaj ve lojistik maliyetleri daha fazla tasarruf sağlar. Ek olarak, üretim teknolojisi “talep üzerine” mevcuttur. Gerekirse, bu, daha fazla tasarım değişikliğinin veya ürün çeşitlerinin hızlı ve minimum maliyetle uygulanmasına olanak tanır. Örneğin farklı kan torbaları için farklı versiyonlar üretilebilir.

 

İşlevsellik Entegrasyonu

Hettich ayrıca ürün işlevselliğini de geliştirmeyi başardı. Konteynerlerin artık aletsiz üretimi ve fonksiyonları entegre etme yeteneği, şirketin daha yüksek bir ürün değeri elde etmesini sağlarken aynı zamanda üretim maliyetlerini de azalttı.

 

EOS 3D yazıcı sistemleri tıbbi cihazlar üretebilmektedir. Ancak EOS, bu cihazların tüm gereksinimleri karşıladığını garanti edemez. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin.