fbpx

Kalıplama

EOS DMLS ile kalıp döküm operasyonlarını optimize etme

EOS Katmanlı Üretim, temperleme kanallarını doğrudan bir alete ve konturlara yakın koşullarda entegre edebilir ve böylece ısı yayılımını optimize edebilir. Bu, pres döküm seri üretimde daha yüksek üretkenlik ve parça kalitesini kolaylaştırır.

 

Pres dökümdeki en büyük zorluklardan biri, seri üretim sırasında kullanılan takımların tanımlanmış soğutulmasıdır. Geleneksel takım üretim süreçlerinin sınırlarına ulaştığı yer burasıdır: Temperleme kanalları sadece düz hatlarda delinebilir. Bu, kritik sıcak noktalara genellikle soğutma sıvıları ile ulaşılamayacağı ve dolayısıyla giderilemeyeceği anlamına gelir. Sonuç olarak, aletin şekli bozulabilir ve hizmet ömrü kısalır. Ek olarak, kısmen yetersiz ısı dağılımı, üretilen ürünler için uzun soğutma sürelerinden sorumludur.

Cevap, DMLS (Doğrudan Metal Lazer Sinterleme) temelinde EOS’tan Yenilikçi Katmanlı İmalattır: Bu, optimize edilmiş temperleme kanallarını üretim sırasında doğrudan ve kontur koşullarına yakın koşullar altında alete entegre etmeyi mümkün kılar. Bu, sıcak noktaların hedeflenen bir temelde soğutulabileceği ve ısının çok daha sonra ve daha eşit bir şekilde dağıtılabileceği anlamına gelir. Üreticiler sayısız avantajdan yararlanır: alet şeklini daha iyi korur ve daha uzun süre dayanır. Ek olarak, üretilen parçaların plastik ürün kalitesi ve boyutsal doğruluğu artırılır ve döngü süreleri büyük ölçüde azalır.

 

Lazer sinterleme teknolojisi zayıflıkları ortadan kaldırır

Bir örnek, kalıp döküm seri üretim için DMLS’nin büyük potansiyelini göstermektedir. Kornwestheim’daki LBC lazer işleme merkezi, müşterilerine yeni çözümler sunmak için modern lazer teknolojisini kullanıyor. LBC, kalıp yapımı alanına, diğer bir deyişle kalıpların üretimi ve nihai işlenmesine odaklanmaktadır. Şirket ya parçaları proses hattına uyarlar ya da tüm proses hattını müşterinin proseslerine göre ayarlar. Üniversiteler, araştırma kurumları ve lazer üreticileri ile düzenli olarak yapılan fikir alışverişi sayesinde lazer işlem merkezi, en son teknolojiyi kullanarak en üst düzeyde faaliyet gösterebilmektedir.

 

LBC, bir pres döküm uygulaması için önemli ölçüde optimize edilmiş temperleme performansına sahip bir takım eki tasarlamayı ve üretmeyi başardı. LBC, bir EOSINT M 270 lazer sinterleme makinesinde DMLS tekniğini kullanarak EOS MaragingSteel MS1’den kesici uç üretti. İmalat sırasında, belirlenen noktalarda takıma yakın kontur tavlama kanalları entegre edilerek soğutma performansı önemli ölçüde iyileştirildi. Bu, üreticinin çevrim süresini %20 oranında azaltmasını sağladı. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin.