fbpx

Kalıplama

EOS tarafından DMLS ile plastik enjeksiyon operasyonlarını optimize etme

EOS Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) ve Eklemeli İmalat, uygun soğutma kanallarının kalıplara ve kalıp eklerine doğrudan entegrasyonunu sağlar. Optimize edilmiş ısı dağılımı, enjeksiyon kalıplama işlemlerinde daha kısa çevrim süreleri ve artan üretkenlik ve plastik ürün kalitesi sağlar. Enjeksiyon kalıplamada, bitmiş bir ürünün soğuma süresi, seri üretimdeki çevrim süresinin yüzde 70’ini oluşturabilir. Bunun bir nedeni: geleneksel kalıp yapımında, sıcaklık kontrolü veya soğutma kanalları yalnızca düz bir çizgide delinebilir. Kritik sıcak noktalar genellikle soğutma sıvısının erişiminin dışında kalır ve bu nedenle azaltılamaz.

Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) Kullanımı

Ancak EOS tarafından Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) kullanılması, üretim süreci sırasında optimize edilmiş, uyumlu soğutma kanallarını kalıba entegre etmeyi mümkün kılar. Bu, daha hızlı ve daha eşit ısı dağılımı sağlar. Kalıptaki termal stresi azaltır ve servis ömrünü uzatır. Parçaların plastik ürün kalitesi ve boyutsal doğruluğu da artırılırken çarpılma da azaltılır. Ek olarak, bu aynı zamanda çevrim sürelerinde ciddi bir azalmaya da izin verir.

 

LBC, yenilikçi lazer teknolojisini kullanarak kalıp yapımına odaklanır ve parçaları veya tüm süreç zincirini müşterinin operasyonlarına uyarlar. DMLS kullanarak şirket, bir kalıp ekinin termal performansını optimize edebildi. Bu, döngü süresini 90 saniyeden 40 saniyeye yüzde 55 oranında azaltarak, yılda yüzde 125’lik bir üretkenlik artışına tekabül ediyor. 3.250 Euro’luk yatırım iki ay içinde telafi edildi ve şirket yılda yaklaşık 20.000 Euro tasarruf etmeyi başardı.

 

Başka bir uygulamada, LBC kritik noktaların etkin bir şekilde soğutulmasını sağlamak için DMLS tarafından üretilen bir çekirdek kullanarak döngü süresini üçte iki oranında azaltmayı başardı.

 

Es-Tec, 50 saatlik yapım süresiyle bir şişirme kalıbının kalıp üretkenliğini yüzde 20 artırdı.

 

SIG Blowtech çevrim sürelerini 15 saniyeden 9 saniyeye düşürmeyi başardı. DMLS tarafından üretilen uçlara sahip 4 şişe üfleme kalıbı için şirket şimdi üretkenlikte yüzde 75’lik bir artış elde etti. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin.