fbpx

Blog - Hayatı Kolaylaştıracak 3D Yazıcı ile Üretilen Ürünler

Hayatı Kolaylaştıracak 3D Yazıcı ile Üretilen Ürünler

Teknolojinin gelişmesi, kullanım alışkanlıklarının değişmesi ve ihtiyaçların yeniden şekillenmesiyle birlikte kullanılan cihazlar da değişir. 3D yazıcı, yakın zamanda ortaya çıkan ve popülerleşen bir cihazdır. Bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarlanmış bir çizim, 3D yazıcıyla baskıya dönüştürülür.

3D baskı, sanal ortamdaki bir dosyanın üç boyutlu olarak katı cisim hâline gelmesidir. Geleneksel yöntemlerin aksine 3D baskı ile daha az malzeme kullanırsınız. Buna karşın daha işlevsel ürünler elde edebilirsiniz. Ayrıca ev, ofis, işyeri gibi pek çok ortamda 3D yazıcı tercih edebilirsiniz. Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünler, klasik üretim yöntemlerine kıyasla materyal kalitesine de bağlı olarak, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olabilir.

3D Baskı Yapmaya Nereden Başlamalısınız?

Teknoloji dâhil olduğu her alanda şartları iyileştirir. 3D yazıcı ile baskı yapmaya başlamak istiyorsanız ilk olarak bilgi sahibi olmak istediğiniz alanı belirlemelisiniz. Sonuç yaratmak mı sizin için daha önemli yoksa donanımla mı ilgilisiniz? Bu soruya vereceğiniz cevap ile demonte bir 3D yazıcı setine mi yoksa monte edilmiş bir 3D yazıcıya mı ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz. 3D yazıcı ile baskı almak isteyen kişiler, iyice araştırma yaptıktan ve baskı yapma isteklerinden emin olduktan sonra ürün almaya yönelmelidirler.

3D Printer Kullanım Alanları

Yaklaşık otuz senelik bir geçmişe sahip olan 3D yazıcılar, bu süreç dâhilinde pek çok farklı hâle dönüşür. Yeni teknolojiler, değişik boyutlar ve çeşitli materyaller kullanılan 3D yazıcılardan alınan baskıların kullanım alanları da genişler. 3D printer, diğer üretim tekniklerine oranla daha cazip fiyat seçenekleri sunar ve daha kullanışlıdır. Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünlerin kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

  • Otomotiv parçaları,
  • Mimarlık,
  • Eğitim,
  • Sanat,
  • Kalıp,
  • Mühendislik,
  • Medikal parçaları,
  • Kuyumculuk ve aksesuar,
  • Beyaz eşya parçaları.

3D Yazıcı ile Yapılabilecek Ürünler

3D yazıcı ile pek çok farklı tasarım yapabilirsiniz. Baskı almak için gereksinim duyduğunuz eşya olabileceği gibi hâlihazırda bulunan bir tasarım ya da anlık ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturduğunuz bir ürün de olabilir. Örneğin, motosiklet ya da bisiklet kullanmayı tercih ediyorsanız güvenliğinizi sağlamak amacıyla kask takmalısınız. 3D yazıcı ile kask askısı yapabilir, böylece kaskınıza yıpranma ve tozlanmadan uzak bir yer ayırabilirsiniz.

Telefonunuzda video seyrederken daha konforlu bir açı yakalamak isteyebilir ya da fotoğraf ve video çekmek için tripoda ihtiyaç duyabilirsiniz. Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünlerden biri de telefon tripodudur. Farklı boyutlarda tasarlayabildiğiniz tripodla şahane çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Her evde mutlaka çalışma amaçlı bir masa bulunur. Bu masanın düzeninin sağlanması ve gerekli hâllerde hızlıca bulunabilmesi için masaüstü kalemlik tasarlayabilirsiniz. Alışılmışın dışında tasarımlar yaparak kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünler, günlük yaşantıya efektif dokunuşlar yapabilirsiniz. Böylece hem şık hem de işlevsel ürünler elde edebilirsiniz. Hobi ve iş amaçlı kullanılabilen 3D yazıcılarla farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Diş Macunu Sıkma Aparatıyla Tasarruf Edin

Diş macunu tüplerinin içindeki tüm macunu kullanmak için iyice sıkıştırmak gerekir. Parmaklarınızla gerçekleştirdiğiniz sıkıştırma işlemi yeterli olmayabilir. Diş macunu tüpünü kesmek ise hijyenik bir çözüm oluşturmayabilir. Bu da içerisinde hâlâ diş macunu varken tüpü atmanıza neden olabilir.

İsraftan kaçınmak için kendinize işlevsel bir ürün oluşturabilirsiniz. Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünlerden biri olan diş macunu sıkacağı ile sıkma işleminden maksimum verim alabilir, tasarruf edebilirsiniz. Düzenli diş fırçalama işlemini kolaylaştıran bu ürünle çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Kapı Tutma Aparatıyla Pürüzsüz Duvarlar

Havalar ısınmaya başladıkça ev içinde vakit geçirmek zorlaşır. Sıcak havalarda evi sık sık havalandırmak ve rüzgârın ev içinde dolaşmasını sağlamak daha ferah bir ortam oluşturulması için gereklidir. Ancak cereyan yaparken kapılar kendiliğinden kapanabilir, rüzgârın etkisiyle duvarlara çarpabilir. Böyle zamanlarda hem duvar hem de kapı zarar görebilir.

Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünlerin arasında belirgin bir yere sahip olan kapı tutma aparatı, duvara monte edilerek kullanılır. Her oda için farklı renkte tasarlayabileceğiniz kapı tutma aparatı ile kapılarınızın rüzgâr yüzünden kapanmasını önleyebilirsiniz.

Mutfakta Pratik Çözüm: Yumurta Ayrıştırıcı

Günün her saatinde ev halkı tarafından aktif bir şekilde kullanılan mutfakta işlerin hızlı bir şekilde tamamlanması ve yemek yeme sürecine geçilmesi için pratik olunması çok önemlidir. Mutfak araç gereçleri, pratik çözümler sunarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurtayı yaparken ve kek ya da poğaça gibi hamur işi yiyecekleri hazırlarken yumurtanın beyazı ile sarısını ayırmanız gerekebilir. Yumurtanın sarısı ile beyazını birbirinden ayırmak için yumurta ayrıştırıcıyı kullanabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünler, mutfaktaki işleri büyük ölçüde kolaylaştırıyor. 3D yazıcı ile yapabileceğiniz içi hava dolu nesne, sıktığınızda vakum etkisi yaratarak yumurtanın beyazı ile sarısının ayrışmasını sağlar.

Alışverişi Kolaylaştıran Poşet Tutucu

Markete ya da mağazalara alışveriş yapmak için gittiğinizde elinizde biriken çantalar veya pazar poşetleri günü zorlaştırabilir. Gezmek isterken elinizdeki yükün artması hem hızınızı keser hem de hızlı yorulmanıza sebep olur. Böyle zamanlarda paketleri taşımak ellerinizde iz yapabilir ya da kesikler oluşturabilir.

Alışveriş dönüşü paketlerinizi rahat taşımanıza olanak sağlayan poşet tutucu ile günü kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca anahtarınızı ararken hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünler sayesinde paketlerinizi düzenli ve dengeli bir şekilde tutabilirsiniz.

Hayatı Kolaylaştıracak 3D Yazıcı ile Bardak Tasarımı

Ev eşyaları genellikle dönüşüme açık ürünlerdir. Mutfak araç gereçlerinin sıklıkla birbiri yerine kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Cam kavanozda aldığınız yiyecekler bittikten sonra kavanozları kendi tasarımınız olan bir bardağa dönüştürebilirsiniz. Kendin yap temalı bu ürünlerle tarzınızı yansıtabilirsiniz. Boş kavanozları bardağa çevirmek için 3D yazıcı yardımıyla aparat yapabilirsiniz.

Her Koşulda Müziğe Erişme Şansı

Bir yerden bir yere yolculuk hâlindeyken, yürüyüş yaparken, spor yaparken veya çok hareketli işlerde çalışırken müzik dinleyerek motive olmak isteyebilirsiniz. Kulaklıklarınız kulağınızdan sürekli olarak çıkarsa müzik dinleme keyfiniz yarıda kesilebilir. Bu durumun önüne geçmek için hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünlerden biri olan kulaklık tutma aparatı ile kesintisiz müzik keyfine varabilirsiniz.

Eşyalarınızı Kişiselleştirme İmkânı

Hayatı kolaylaştıracak 3D yazıcı ile üretilen ürünler, eşyalarınızı ve yaşam alanınızı kişiselleştirme imkânı sunar. Kendi gereksinim ve beğenilerinize hitap eden ürünü tasarladıktan sonra 3D yazıcı baskısıyla elde edebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş raflar, anahtarlıklar, düzenleyiciler oluşturabilir ve eşyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Buzdolabı Kullanımında Düzen

Buzdolabında içecekler oldukça fazla alanı işgal eder. Bilhassa kutu içeceklere ayrıca bir yer ayırmak gerekebilir, ancak bu zahmetli bir seçenektir. Buzdolabı kapasitesini daha efektif kullanmak için 3D yazıcı yardımıyla içecekleri istiflemeye yarayan bir aparat baskısı alabilirsiniz. Böylece buzdolabının içerisinde daha fazla düzen sağlayabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.3ddt.com.tr/blog-post/3d-yazicilarda-elektrik-tasarrufu/ linkinden ulaşabilirsiniz.